Aziz Klement Koleji   ~1915

 Ana Sayfa

            

       

 

 

 

 

 

 

 


     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Madeleine Diener tarafından yapılmış haçın kalbinde Efkaristiya gizemi anlatılıyor. açık iki parmakla, iki tabiatın (Tanrı ve insan) dirilmiş İsa Mesih’in bedeni ile birleşmesi, diğer üç parmakla, Kutsal Üçlü Birlik ifade edilmektedir.

         Eski Ahitteki kurbanları hatırlamak için sütun başlıkları 4 er koç başı ile, ekmek ve şarap ise Yeni Ahit’in kurbanın kutlanmasını hatırlamak için tavan köşeleri buğday ve üzüm salkımları ile süslenmiş.

 

 

 

 

 

 Burası gerçekten tarihi bir bina, fakat binanın en önemli parçası birinci katında bulunan ve 2002 yılında bütünüyle restore edilen şapeldir.

        Ana mozaik Kapadokya kiliselerinden bir alıntı yapan Fransız artist Hervè Vital tarafından yapılmıştır. Ana mozaiğin sağ tarafında iki büyük kral; Mesih'in onun soyundan geleceği vaat edilen Davut ve Kutsal Tapınağı yapan Süleyman tasvir edilmiştir, bu iki büyük kral bizlere bakmamız için, solda mezardan çıkarak, diriliş ışığına çağıran İsa’nın eline uzanan Adem ve Havva’yı işaret ediyor

       

 

 

 

        

 Sol tarafta kollarında Çocuk İsa ile Kutsal Bakire, sağ tarafta bir elinde İncil’i tutan ve diğeriyle kutsayan Mesih bulunuyor. Bu iki mozaiğin oldukça yumuşak renkleri, kilisenin aydınlık renkleri ile tam bir bütünlük sağlıyor. Mozaiklerinin her birinin önünde birer sabit mumluk müminlerin umutlarına ve dualarına eşlik eden küçük ışıkları kabul ediyor.

 

       

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

Şapelin ışığı, sütunların yan tarafındaki vitraylara bağlıdır. Bu vitrayların altısı, 1914 yılında D.P. Dagrant tarafından Bordeaux’da yapılmıştır. Eski İzmir Fransız Koleji’nin şapelindeydiler ve bu okulun 1920’de kapanması üzerine Kadıköy’de muhafaza edildiler. 1952’de şu an bulundukları yerlerine monte edildiler. Seriyi tamamlamak için aynı stilde diğer dört vitray Floransa’da yapıldı ve aynı zamanda kiliseye monte edildi.
 
 
 

 

 

   

             

       

 

Azize Tereza Latin Katolik Kilisesi, Ulus Kardeşler sokakta bulunmaktadır.Hıristiyan Okulların Kardeşleri yönetimindeki Aziz Klement Fransız Koleji 1915 yılında burada bulunuyordu. Aynı zamanda burası eski Ermeni semtine de yakındı. Ne yazık ki; 1916 yılındaki büyük yangın sırasında kolej ve bütün semt çevresi yandı. Kolejden sadece 1 sur ve Fransızca öğreten rahiplerin büyük çalışmaları sonucu kardeşler ismi kaldı.  1928’de bu eski kolejin arsasına zemin katında Fransa Büyükelçiliği Kançılaryasını, birinci katında Büyükelçilik salonunun içerisinde küçük bir şapeli barındıran bir bina inşa edildi. İlk yıllarda Fransa Konsolosu burada oturdu, daha sonra 1962 yılına kadar dairelerini küçük bir Fransız okuluna devretti.

 

 

 

                Aziz Yuhanna ve Mesih İsa, son yemek vitrayı.